Tatlar Tarihi

Yerleşim olarak kesin ve net bir tarih bilinmemektedir,ancak kasabada ve cevresinde bol miktarda yıkılmış harabelere rastlamak mümkündür.bulunan kalıntılardan edilinen bilgilere göre bizans ve roma dönemine ait madeni para ve süs eşyaları ve kaya mezarlarından edinilen bildiye göre cok eskilere dayanan bir yerleşim yeri olarak kullanıldıgı sanılmaktadır.nufusu dörtbini aşmakla beraber üç mahalleden oluşmaktadır : Pınarbaşı, Battalgazi ve Yenice mahallesidir.

Kullartatlar, Kahramanmaraş ilinin Nurhak ilçesine bağlı bir beldedir.

Kullartatlar, Elbistan ilçesine baglı bir köy iken 1990 yılında Nurhak’ın ilçe olmasıyla Nurhak’a baglanmış ve 1994 yılında belediye olmuştur.

 

AdınıAntakya ‘dan geldikleri sanılan tat obasından almış oldugu söylenmekle kesin ve net bir bilgiye ulaşılamamıştır.nurhak dagının eteklerine kurulmuş ve ortasından büyük bir kaynak cay akmaktadır. Bu çay kasabayı ikiye bölmektedir.ayrıca suyunun cok soguk olması ve mercan alabalıklarıyla yerli ve yabancı turistleri bu bölgeye cekmektedir.ayrıca komsu köy yeşilkent’ede su sıkıntılarının giderilmesi amacıyla su kanalları kurularak su aktarımı yapılmıştır.belediyenin gerçek ismi tatlar’dır ancak komsu köy(kullar) ile içiçe olması sebebiyle iki köyün ismi birden hitap edilmiş ve kullartatlar ismini almıştır.

Kullartatlar halkının gecimi çiftçilik,hayvancılık ve ticarettir.nufus olarak sürekli artmakla bir iç ve dış göc olayı yaşanmamaktadır.ilçe nurhak ile arası onbir km dir .

Cevap Yaz