Tatlar Hakkında Bilgi

TATLAR KASABASI

Geography_4560205340

Yerleşim olarak kesin ve net bir tarih bilinmemektedir,ancak kasabada ve çevresinde bol miktarda yıkılmış harabelere rastlamak mümkündür. Bulunan kalıntılardan edilinen bilgilere göre Bizans ve roma dönemine ait madeni para ve süs eşyaları ve kaya mezarlarından edinilen bilgiye göre çok eskilere dayanan bir yerleşim yeri olarak kullanıldığı sanılmaktadır. Nüfusu dört bini aşmakla beraber üç mahalleden oluşmaktadır : Pınarbaşı, Battalgazi ve Yenice mahallesidir.

Tatlar, Kahramanmaraş ilinin Nurhak ilçesine bağlı bir beldedir.

Tatlar, Elbistan ilçesine bağlı bir köy iken 1990 yılında Nurhak’ın ilçe olmasıyla Nurhak’a bağlanmış ve 1994 yılında belediye olmuştur.

Adını Antakya ‘dan geldikleri sanılan tat obasından almış olduğu söylenmekle kesin ve net bir bilgiye ulaşılamamıştır. Nurhak dağının eteklerine kurulmuş ve ortasından büyük bir kaynak cay akmaktadır. Bu çay kasabayı ikiye bölmektedir.ayrıca suyunun çok soğuk olması ve mercan alabalıklarıyla yerli ve yabancı turistleri bu bölgeye çekmektedir. Ayrıca komsu köy yeşilkent’e de su sıkıntılarının giderilmesi amacıyla su kanalları kurularak su aktarımı yapılmıştır.belediyenin gerçek ismi tatlar’dır ancak komsu köy(kullar) ile iç içe olması sebebiyle iki köyün ismi birden hitap edilmiş ve kullartatlar ismini almıştır.

Tatlar halkının geçimi çiftçilik,hayvancılık ve ticarettir. Nüfus olarak sürekli artmakla bir iç ve dış göç olayı yaşanmamaktadır.ilçe Nurhak ile arası on bir km’dir .

tatlar harita

Kasabamız Doğu Anadolu Bölgesinde Nurhak Dağı eteklerine kurulmuştur. Bu bölge içinde Kahramanmaraş İlinin Nurhak ilçesine bağlıdır. Yakın zamana kadar Elbistan ilçesine bağlı iken Nurhak’ın İlçe olmasından sonra bu İlçemize bağlanmıştır. Kasabamız şirin bir vadi kasabasıdır, ortasında küçük bir dere akmaktadır, kasaba evleri derenin iki yanın sıralanmıştır.

Yeryüzü Şekilleri

Kasabamız tepenin yamaçların kurulmuş olup etrafı Nurhak Dağının uzantısı olan dağ ve tepelerle çevrilidir. Kasabanın iki tarafını saran tepelerin ortasından geçen dere bulunmaktadır. Kasabada ova yoktur. Yüksek kesimlerin düzlüklerinde yazın kasabalıların çıktıkları yayla denebilecek yerler bulunmaktadır.

İklimi

Kasabamızda tipik bir Karasal iklimi, görülür. Yazları sıcak ve kurak geçer. Yüksek olması nedeni ile yazın diğer bölgelerdeki yerlere nazaran serin olur., bilhassa geceleri serin olmaktadır. Yine yerleşim yerinin yüksek olması nedeni ile kışları çok sert geçer, kar yağışı diğer yerlere ( bölgede) nazaran daha fazladır, sık, sık fırtına ve tipi olur, kasaba yolunun uzun süre kapandığı görülmemiştir, yağmur ilkbahar ve sonbaharda görülür (genelde) kasabamız sert bir iklime sahiptir.

Bitki Örtüsü

Kasabamızın yerleşim alanı dağlık ve bilhassa taşlık olduğu için kullanılabilecek bir tarım arazisi yoktur. Bitki örtüsüne bozkır hakimdir. Kasabanın bazı kısımlarında meşe ardıç ağaç toplulukları vardır fakat acımasızca harap edilmektedir yakında yok olacağı söylenmektedir.

Köy içlerinde meyve ağacı özellikle elma ağacı yaygın olmakla birlikte bunların yanında selvi, kavak, söğüt ağaçlarına yaygın bir şekilde rastlanır.

İçme suyumuz, kasabamızın kuzeyinde kırkgöz diye bilinen kaynaktan temin edilmektedir.

Kasabamız yerleşimi güneye doğrudur. Batısında Yeşilkent Kasabası ile doğusunda da malatyanın gövdeli kasabasıyla komşudur.

Kasabamızın çevresinde çok sayıda yayla mevcuttur bunlardan başlıcaları :

•Suvat yaylası

•Sırıklı yaylası

•Tahtalı yaylası

ULAŞIM:

Kasabamız yaklaşık olarak Elbistan’a 62 km Nurhak’a 15 km uzaklıktadır.

Köyde sabahları Elbistan’na ve çevre yerleşmelere düzenli olarak arabalar kalkmaktadır. İki tane belediyeye ait transit olmak üzere çok sayıda toplu taşıma araçları mevcuttur. Köyümüzdeki taşıt sahipleri tatlar adıyla kooperatifleşerek daha iyi ve kaliteli hizmeti vermeye çalışmaktadırlar. Köyümüzün diğer şehirlere giderken en çok tercih edilen güzergah Elbistandır. Elbistan’da iki otobüs firması hizmet vermektedir. (Öz Elbistan Can Elbistan). Demir yolu (Kapıdere) eski önemini kaybetse de yine kullanılmaktadır.

KÜLTÜR:

Yöresel Yemekler Hıtap, Borana, Herre, Kömbe, Aşkatması, Eşkili küfte, Sıkmaç, Suvamaç, Lölük, Hosaf, Şora,

Dualar : Tuttugun altın ola, Mekanın cennet ola, Su verenin cok ola

Beddualar: Adı batasıca, Karartın kalka, Ocagan gece, Zıkkım yiyesice

Mahalli Kelimeler:

•Acar: Yeni

•Ahraz: Dilsiz Sagır

•Asbab:Elbise

•Bazlama:Bir çeşit yufka ekmek

•Bıldır:Gecen yıl

•Bibi: Hala

•Bider: Bugday arpa tohumlıgu daha fazlası için tıklayın...

Yer adları abdon marası, acıalma, Acısulak, Afadındere, Alacayır, Albalı, daha fazlası için tıklayın…

EKONOMİ:

Tatlar, Doğu Anadolu Bölgesinde Toros dağlarının bir uzantısı olan 3.090 m. yükseklikteki Nurhak Dağının eteğinde kurulmuştur. Rakım 1500 metredir.

Karasal iklimin hakim olduğu kasabada yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Yağışlar daha çok ilkbaharda, Mart-Nisan; Sonbaharda Ekim-Kasım aylarında görülür. Güneyden esen lodosun etkisinde kalmaktadır.

Köyümüzün bitki türleri genel olarak step bitki örtüsünden oluşmaktadır

Köyümüzün güney ve güneybatı kesimlerinde çoğunlukla ardıç ve meşe ağaçlarının hakim olduğu geniş orman ağaçları mevcuttur.

TARIM ÜRÜNLERİ

TARLA BİTKİLERİ : Ağılıklı ürün olarak buğday, arpa, fasulye ve nohut ekilmektedir.

YEM BİTKİLERİ : Genel olarak culban, yonca ve fiğ üretimi yapılmaktadır. Son yıllarda yem bitkileri desteklemesi kapsamında yem bitkileri üretiminde artış gözlenmektedir..

MEYVE ÜRETİMİ : Köyümüzde ticari amaçlı sadece elma üretimi yapılmaktadır. Bunun yanında kayısı, ceviz, kiraz, şeftali ve üzüm üretimi de yapılmaktadır. Son yıllarda elma üretimine yönelik faaliyetlerde büyük bir artış gözlenmektedir.

SEBZE ÜRETİMİ : Ticari amaçlı sebze üretimi yapılmamaktadır. Köylülerimiz kendi ihtiyaçları için sebze yetiştirmektedir. Daha çok domates, biber, taze fasulye ve hıyar yetiştirilmektedir.

HAYVANCILIK

Köyümüzde tarıma elverişli alanlar yetersiz olduğundan, var olanlar da su kayaklarından yeterince faydalanamadığından dolayı bu sebeple köylülerin temel geçim kaynaklarından başında hayvancılık gelir. Bu yüzden havyacılık köyümüz için son derece önem arz eder. Köyümüzde küçükbaş hayvan olarak koyun ve keçi, büyükbaş hayvan olarak inek, kümes hayvanı olarak tavuk beslenir. Bunun yanında işgücünden faydalanmak için at, katır ve az sayıda eşekte beslenmektedir.

Cevap Yaz